Wygrzewanie butów narciarskich – dlaczego warto tego skorzystać?

Czas wolny

Wygrzewanie butów narciarskich wiąże się bezpośrednio z ich odpowiednim dopasowaniem do naszej stopy. Bez dobrego dopasowania obuwia narciarskiego, nie mamy co liczyć na komfortową jazdę podczas narciarskiego sezonu. Niestety bardzo duża część osób, dobiera obuwie narciarskie nieprecyzyjnie i potem musi męczyć się na stoku, aż do kolejnej wymiany obuwia.

Wybór odpowiednich butów narciarskich

Na samym początku przy doborze obuwia narciarskiego powinniśmy dokonać pomiaru stopy. Zmierzyć jej długość oraz szerokość. W sklepach specjalistycznych znajdziemy tzw. specjalne miarki, które pozwolą wysklepić naszą stopę. Dzięki tym czynnością ułatwimy sobie:

  • wybór odpowiedniego modelu buta
  • wybór odpowiedniego rozmiaru buta
  • wybór odpowiedniej wkładki pasującej do utworzonego wcześniej wysklepienia naszej stopy

Buty narciarskie koniecznie musimy mierzyć zapięte na klamry z umiarkowaną siłą. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie określić fakt, czy but pasuje do naszej stopy i nie powoduje dyskomfortu. Zdarza się, że początkujący, którzy pierwszy raz kupują narciarskie obuwie, mierzą je bez zamknięcia na klamry, co nie jest miarodajnym wynikiem.

Wygrzewanie butów narciarskich

Gdy but powoduje ucisk, możemy przejść do wspomnianego wygrzewania butów narciarskich. Wyróżniamy wygrzewanie:

  • buta wewnętrznego
  • skorupy buta

Pierwszy rodzaj wygrzewania polega na włożeniu buta do nagrzewnicy (specjalne urządzenie, które pomoże jeszcze bardziej dopasować buta do stopy). Urządzenie ustawiamy według zaleceń producenta i czekamy około 10 minut. Gdy but wewnętrzny przejdzie przez proces wygrzewania, zakładamy go na stopę. Przez kilka minut powinniśmy stać z założonym na nodze butem. To właśnie w tym momencie but dopasowuje się do naszej stopy, tym samym powodując usunięcie ucisków i dyskomfortu, które towarzyszyły nam przed wygrzewaniem.

Drugi rodzaj wygrzewania, który dotyczy skorupy buta, jest stosunkowo podobny do wygrzewania buta wewnętrznego. Kolejny raz wkładamy uta do nagrzewnicy, ustawiamy według zaleceń producenta i czekamy określoną ilość czasu. Potem ponownie zakładamy buta na nogę i stoimy tak przez kilka minut. Czasami stosuje się zimne pady, które przyspieszają cały proces. Skorupa buta dostosowuje się do kształtu naszej stopy i eliminuje wszelkie niedogodności. Każda stopa ma inny kształt i inne punkty skrajne. Proces wygrzewania skorupy buta sprawia, że but formuje się, uwzględniając te skrajne punkty i zapewnia stuprocentowy komfort podczas jazdy.

Wygrzewanie butów narciarskich to bardzo ważna czynność, która pozwala nam na ich doskonałe dopasowanie do kształtu naszej stopy. Dzięki temu podczas jazdy będziemy odczuwać pełen komfort i wygodę.

Czytaj więcej na:

https://twoje-narty.pl/content/10-bootfiting