Wybór najlepszego freza do frezowania MDF

Biznes

drill-milling-milling-machine-drilling-tool-metal-7Płyta MDF jest płytą pilśniową o średniej gęstości. Głównie wykorzystywana do produkcji mebli i wyrobów stolarskich. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego frezu do takiej płyty i gdzie najlepiej takowy zakupić, aby uzyskać najlepszy efekt wycięcia?
Pożyczając frezarkę od kolegi, miałem zamiar wypróbowania wyfrezowań w 25 milimetrach w płycie MDF, jednakże frez ją palił. Frezarka to Hitachi o prędkości obrotowej 20.000/minutę a frez został zakupiony w markecie budowlanym – dwuostrzowy o średnicy 15 milimetrów, przystosowany do drewna. Kosztował około 45 zł. Kiedy okazało się, że wybór tego freza był nieodpowiedni, pożyczyłem od kolegi frez o krótszym trzpieniu. Co prawda nie paliło płyty MDF, natomiast strzępiły się brzegi po cięciu. Jaki frez wybrać? Gdzie kupić? Czy problem leży w frezarce?
Gdzie kupić?
Zazwyczaj, marketowe frezy przystosowane są do wiertarek z osprzętem, który powoduje, że można użyć jej również jako frezarki. Natomiast różnica jest taka, że wiertarka kręci około 3.500 rpm, także puszczenie takie frezu na 20.000 – obrotowej frezarce kończy się właśnie paleniem płyty MDF lub postrzępieniem krawędzi. W Warszawie, w sklepie DIMAR przy ulicy Grochowskiej 45 można takie dostać. Dodatkowo mają one specjalne odprowadzenie wióra, który powoduje, że nie szarpie frez krawędzi.
Jaki najlepszy?
Zakupując frez warto pamiętać, że im większa jego średnica, tym mniejsze obroty powinny być wykorzystywane do frezowania MDF, dlatego szczególnie poleca się frezarki z regulacją obrotów od 12 do 24 krpm. Najlepszy frez do frezowania MDF ma właściwości: monolityczne, spiralne i jednoostrzowe (koszt około 100 zł). Frezowanie MDF płyty jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ zawiera dużo kamieni, piasku i innych śmieci. Dlatego doskonale nadają się tzw. węgliki z oznaczeniami HW, HS lub HSS. W przypadku, jeżeli nie możemy pozwolić sobie na drogi frez, wówczas zaleca się kupno freza KWO, który na własny użytek jest idealny a cena i jakość są na średnim poziomie.