System ISOFIX w fotelikach samochodowych

Motoryzacja

Szeroki wybór fotelików samochodowych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Odpowiedni fotelik dla dziecka musi spełniać przede wszystkim rygorystyczne normy bezpieczeństwa, jednak funkcjonalność oraz estetyka są dodatkowymi atutami, na które wielu klientów zwraca uwagę przed zakupem. Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, często stajemy również przed dylematem, czy warto wybrać model z ISOFIX. Co to jest ISOFIX i czy warto w niego zainwestować, o tym poniżej.

Co to jest i jak działa ISOFIX ?

ISOFIX to specjalny system mocowania fotelika do tylnego siedzenia samochodu. Jego zaletą jest nieskomplikowany sposób mocowania fotelika oraz wysoki poziom bezpieczeństwa dziecka znajdującego się w foteliku. System ISOFIX umożliwia precyzyjne i szybkie zakotwiczenie fotelika do tylnej kanapy samochodu. Polega on na mechanicznym zatrzaśnięciu dwóch zaczepów znajdujących się przy podstawie fotelika z uchwytami wystającymi ze szczeliny między oparciem a siedziskiem tylnej kanapy samochodu. Dzięki temu montaż fotelika z systemem ISOFIX  do tylnej kanapy auta nie wymaga użycia pasów bezpieczeństwa, odbywa się za pomocą zaledwie dwóch kliknięć zaczepów z uchwytami.

Co ważne, w przypadku kolizji wspomniane zaczepy sztywno i stabilnie przytrzymują fotelik w jednym miejscu, inaczej niż w przypadku fotelików zamontowanych za pomocą tradycyjnych pasów. System ISOFIX jest standaryzowany, czyli każdy fotelik oraz samochód posiadający ISOFIX będą do siebie pasowały bez potrzeby regulacji.

ISOFIX w samochodach

Decydując się na zakup fotelika z ISOFIX  warto oczywiście upewnić się, czy nasz samochód również jest w niego wyposażony. Inaczej inwestycja w taki fotelik nie będzie miała większego sensu. ISOFIX  od 2006 roku znajduje się na liście standardowego wyposażenia samochodów i coraz więcej aut jeżdżących obecnie po naszych drogach wyposażonych jest już w tą technologię. W szczelinach między oparciem a siedziskiem tylnych kanap samochodów posiadających system ISOFIX znajdują się charakterystyczne stalowe zaczepy. Czasami są one zabezpieczone za pomocą plastikowych zaślepek, które z reguły są łatwe do znalezienia i bez problemu można je usunąć w celu montażu fotelika.

Wady i zalety ISOFIX

System ISOFIX praktycznie nie ma wad. Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych systemów mocowania, zapewniający wysoką skuteczność podczas kolizji. Mocowanie bezpośrednio do szkieletu nadwozia samochodu gwarantuje, że podczas gwałtownego hamowania, czy przeciążeń podczas wypadku, znajdujące się w foteliku dziecko nie przemieści się. Podczas, gdy montowanie fotelika za pomocą tradycyjnych pasów bezpieczeństwa obarczone jest marginesem błędu, w systemie ISOFIX praktycznie nie ma możliwości nieprawidłowego montażu, co również znacznie podnosi bezpieczeństwo podczas jazdy.

Fotelik z systemem ISOFIX jest bardzo łatwy w montażu oraz demontażu, gdyż polega jedynie na wpięciu go w uchwyty, a przy wypinaniu z samochodu, wystarczy nacisnąć przyciski znajdujące się na zaczepach fotelika. Taki system montowania jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy korzystamy z kilku samochodów i w związku z tym musimy wielokrotnie przekładać fotelik.

Foteliki z ISOFIX – podsumowanie

Producenci fotelików samochodowych prześcigają się w opracowywaniu nowych, efektownych modeli, które jednocześnie podnoszą komfort użytkowania. Jednak, jak wspomniano już na wstępie, najważniejsze jest bezpieczeństwo pasażera podróżującego w foteliku, dlatego decydując się na zakup, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest system ISOFIX.

Poczytaj więcej https://www.dzieciecemarzenia.pl/blog/foteliki-isofix-dlaczego-warto-postawic/