Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Jakie leki na POChP?

Zdrowie

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to, jak sama nazwa wskazuje, przewlekła dolegliwość płucna charakteryzująca się obturacją. Statystyki wskazują, że w chwili obecnej cierpi na nią niemal 2 miliony Polaków, a duża grupa ludzi w dalszym ciągu nie pozostaje zdiagnozowana. Wszystko za sprawą objawów POChP, które często na początku nie dają o sobie znać. W tym artykule dowiesz się, jak Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc przedstawia się w liczbach i w jaki sposób można z nią walczyć. Podpowiemy Ci również, na jakie badania związane z chorobami płuc warto się wybrać i jakie leki na POChP najczęściej są przepisywane przez lekarzy. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Aby jednak móc rzetelnie omówić wszystkie wskazane powyżej zagadnienia, najsampierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Jest to choroba cywilizacyjna, która w chwili obecnej znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Warto zaznaczyć, że w latach dziewięćdziesiątych wskazana dolegliwość znajdowała się na pozycji szóstej. Oznacza to, że POChP w ciągu zaledwie trzydziestu lat mocno się rozwinęło. Wszystko za sprawą szkodliwego środowiska, jakie nas otacza; na przyczynach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc skupimy się jednak poniżej. W dalszej części tekstu podpowiemy także, jakie leki na POChP wybrać i jaką drogę należy podjąć, gdy występuje u nas podejrzenie wskazanej jednostki chorobowej.

Podstawowe symptomy choroby – Jakie leki na POChP?

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc często pierwotnie nie wykazuje żadnych objawów. Są one widoczne dopiero w późniejszych fazach choroby. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych symptomów POChP:

  • Kaszel – A konkretniej jego przewlekła odmiana. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc ataki kaszlu pojawiają się u pacjentów w określonej porze dnia (na przykład z samego rana) i często prowadzą do duszności.
  • Duszności – A jeśli już o dusznościach mowa, warto zaznaczyć, że osoby cierpiące na POChP mogą odczuwać brak możliwości złapania powietrza zarówno podczas kaszlu, jak i aktywności fizycznych oraz… jedzenia! Jest to efekt obturacji, czyli zwężenia dróg oddechowych i oskrzeli, co wpływa na ograniczenie ilości transportowanego powietrza w organizmie. Efektem obturacji jest natomiast utrudnione łapanie oddechu.
  • Plwocina – Odkrztuszanie wydzieliny płucnej, która nierzadko zabarwiona jest krwią lub ropą, to bardzo częsty objaw POChP. Plwocina zawiera w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka.
  • Kondycja – Słabnąca kondycja to również jeden z charakterystycznych dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc symptomów. Obniżona tolerancja wysiłku, bo tak fachowo się to nazywa, jest kolejnym efektem obturacji i powodowanych przez nią duszności.

Wskazane powyżej objawy to zaledwie przykłady tego, z czym muszą mierzyć się osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Jakie leki na POChP warto zatem przyjmować? Na tym skupimy się w poniższej części artykułu. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów omawianej przez nas jednostki chorobowej, koniecznie odwiedź portal Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl. Jest to strona poruszająca szeroko rozumianą tematykę Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, zawierająca w sobie rzetelne informacje podparte licznymi badaniami i statystykami.

Jakie leki na POChP? – Diagnostyka choroby

Od pewnego czasu obserwujesz u siebie którykolwiek ze wskazanych powyżej objawów? Palisz papierosy lub pracujesz w środowisku pyłowym? Jesteś narażony na smog i szkodliwe działanie zanieczyszczeń komunikacyjnych lub przemysłowych? Jeśli co najmniej raz odpowiedziałeś „tak”, to znaczy, że możesz być w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zanim jednak odpowiemy, jakie leki na POChP warto przyjmować, najpierw chcemy przedstawić Ci drogę diagnostyki, którą, niewątpliwie, będziesz musiał przejść.

  • Wizyta w przychodni – Pierwszym krokiem do diagnozy POChP jest, oczywiście, wizyta u lekarza rodzinnego. To właśnie on wydaje bowiem skierowania na specjalistyczne badania.
  • Spirometria – Lekarz w pierwszej kolejności powinien skierować Cię na spirometrię, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego. Zadaniem tego badania jest wykazanie stanu Twoich płuc w różnych fazach cyklu oddechowego.
  • Ponowna wizyta u lekarza – Po wykonanej spirometrii wróć do lekarza rodzinnego i omów z nim wyniki badania. Jeśli nie będą one jasne, lekarz podejmie decyzję o dalszej diagnostyce, mającej na celu wykluczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Jakie leki na POChP warto zatem przyjmować? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wskazana przez nas jednostka chorobowa jest dolegliwością nieuleczalną, a leki w formie wziewnej mają za zadanie przywrócić pacjentom komfort codziennego funkcjonowania. Poza lekami ważna jest również zmiana trybu życia oraz wdrożenie umiarkowanych aktywności fizycznych.