Ocieplanie pianką – zalety i wady

Budownictwo

Jedną z najważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać podczas prac wykończeniowych każdego budynku, jest wysokiej jakości izolacja termiczna jego ścian i dachu. Zapewnia ona nie tylko odpowiednie warunki i komfort życia mieszkańców, ciepło w długie zimowe miesiące i przyjemny chłód w lecie, ale wpływa również na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, a oszczędności na jednym rachunku mogą sięgać nawet 50 procent.

Obecnie stosuje się wiele różnych materiałów izolacyjnych, a do niedawna najczęściej używanym była wełna mineralna, którą z racji, że jest dosyć kłopotliwa do położenia, coraz częściej zastępuje pianka poliuretanowa, nazywana pianką PUR (http://www.alfapianka.pl/ocieplenie-pianka/). Jest to o wiele trwalszy materiał, który charakteryzuje się wieloma zaletami nie do zbagatelizowania. Decydując się na ocieplenie pianką mamy przede wszystkim możliwość szybkiego wykonania wszystkich prac, praktycznie w jeden dzień, co nie było możliwe przy stosowaniu bardziej tradycyjnych metod. Piankę nakłada się bezpośrednio na ocieplaną powierzchnię, wykorzystując do tego długie, elastyczne węże, co znacznie ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Natychmiast przylega ona do ściany lub stropu, wypełniając wszelkie szczeliny i nie trzeba ich wcześniej zabezpieczać folią izolacyjną. Powstaje jednolita warstwa ochronna, dodatkowo wzmacniająca sztywność konstrukcji.

Ocieplenie pianką daje gwarancję pełnej ochrony budynku przed większością niekorzystnych czynników, na które może być narażony, zarówno atmosferycznych, jak i biologicznych. Doskonale izoluje wnętrze przed wilgocią, pozwalając jednocześnie na swobodne odprowadzanie pary wodnej, zapewnia także o wiele lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach. Kolejną niewątpliwą zaletą pianki jest także ochrona przed hałasem, pozwalająca odciąć się nie tylko od uciążliwego ruchu ulicznego, ale również od głośnej muzyki, krzyków czy nawet odgłosu bębniącego deszczu. Pianka PUR w pewnym stopniu zabezpiecza także budynek przed pożarem, jest materiałem niepalnym, nie ma więc ryzyka powstania oraz rozprzestrzenienia się pożaru. Ma także potwierdzone właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiega rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia bakterii oraz pleśni, jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia, w tym osób cierpiących na alergię.

Można śmiało powiedzieć, że jedyną wadą, jaką posiada ocieplenie pianką, jest cena samego materiału, która niekiedy może zniechęcać do jej zakupu. Jednak znaczne oszczędności, jakie pozwala uzyskać, w pełni rekompensują te niedogodności i warto zdecydować się na jej zastosowanie.

Polecam: http://www.ncast.com.pl/2017/05/30/co-to-jest-pianka-pur-i-jakie-ma-wlasciwosci/