Krem na atopowe zapalenie skóry – jak załagodzić stany zapalne?

Bez kategorii

Atopowe zapalenie skóry jest w dermatologii często występującym schorzeniem. Najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży – dla około 1/3 pozostaje dożywotnią dolegliwością. Jakie są przyczyny AZS? Współcześnie ocenia się, że głównym powodem są predyspozycje genetyczne.

W walce z objawami (np. zaczerwienieniem, swędzeniem czy podrażnieniem ciała) działa się przede wszystkim poprzez zachowanie właściwej pielęgnacji. Ta niewłaściwa może okazać się niejednokrotnie dolewaniem oliwy do ognia. Ważny jest więc świadomy wybór kremów, tak, by ich skład odżywiał, łagodził i jednocześnie zapobiegał dolegliwościom.

KREM DO SKÓRY ATOPOWEJ – JAK WYBRAĆ?

Co trzeba uwzględnić wybierając najlepszy środek dla skóry atopowej?

  • Status handlowy – nie kosmetyk, ale wyrób medyczny. Różnica nie dotyczy wyłącznie nazewnictwa, ale aktywności i działania produktu. Warto pamiętać, że nie każdy towar dostępny w aptece służy lecznictwu. W razie wątpliwości, pytajmy farmaceutę.
  • Grupa docelowa – jeśli zapalenie atopowe skóry występuje u dziecka, wybierajmy produkt przeznaczony konkretnie dla jego grupy wiekowej. W ten sposób zapewnimy dziecięcej skórze bezpieczeństwo i ochronę. Niektóre dostępne wyroby można stosować już od pierwszego miesiąca życia.
  • Składniki – takie, by nawilżały, regenerowały i jednocześnie wzmacniały, poprawiały elastyczność. Im mniej środków chemicznych, tym lepiej. Sztucznie wytworzone substancje w bliskim kontakcie ze skórą mogą stać się przyczyną przykrych doświadczeń. Rezygnujemy między innymi ze sztucznych barwników, konserwantów, parafiny, aluminium, substancji zapachowych, talku, formaliny, surowców ropopochodnych czy parabenów.

SKŁADNIKI WYROBU MEDYCZNEGO NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

W kremie na AZS nie chodzi o to by był drogi, popularny czy kupiony w aptece. Nie wszystkie składniki promowane jako te naturalne i bezpieczne, są też potrzebne. Zadaniem kremów jest głównie nawilżenie, natłuszczenie i zapobieganie utracie wody.

Pomagają w tym np. mocznik i emolienty, które poprzez nawilżenie zapewniają skórze miękkość. Nie przyczyniają się do powstawania alergii, podobnie jak kwasy omega 3 i 9, które odbudowują skórę i wpływają pozytywnie na jej elastyczność. Trzeba również pamiętać o prebiotykach – wskutek rozwijania się niewłaściwej flory bakteryjnej, na skórze z atopowym zapaleniem szybciej dochodzi do uszkodzeń i ran. Prebiotyki oprócz łagodzenia, zregenerują i wzmocnią ciało. Zachowanie kompleksowego działania kremów chroni też skórę przed alergiami związanymi np. z noszeniem ubrań czy używaniem konkretnych alergenów – np. proszku do prania, płynu do płukania itp.

Dobrze dobrany krem trzeba stosować codziennie, najlepiej w ramach wieczornej rutyny, przed snem. Jest to też moment ulgi po całym dniu. Smarowanie ciała na noc pozwoli w pełni odpocząć i przywrócić naturalną barierę ochronną naskórka. Efektem będzie poprawa stanu skóry, lepsze samopoczucie i mniejsza podatność na infekcje i dolegliwości związane z AZS. Konsekwencja i świadomość podczas zakupów to klucze do walki z objawami.

Więcej: https://allergoff.pl/artykuly/kupujemy-dobry-krem-na-atopowe-zapalenie-skory-co-powinien-miec-w-skladzie/