Katowice notariusz – zawód potrzebny w dzisiejszych czasach

Prawo

Notariusz jest to osoba, która pracuje w kancelarii notarialnej. Warto wiedzieć, iż aby zostać notariuszem trzeba skończyć studia wyższe na kierunku prawniczym. Jest to kierunek bardzo wymagający, nie występuję osobna specjalizacja dla notariuszy. Po studiach trzeba się dokształcać, zdać aplikację notarialną i egzamin zawodowy. Potem zostaje już tylko asesura. Potrzebna jest wiedza dotycząca tego jak przyjmować  interesantów i jak współpracować z ludźmi. Wielu prawników dokształca się z zakresu psychologii. Obowiązkiem notariusza jest czuwanie nad zabezpieczeniem prawnym w czasie czynności notarialnych. Dotyczy to czynności, które powodują skutki prawne. Dokumenty, które sporządza notariusz mają charakter dokumentów urzędowych. Prawie, notariusze nie świadczą usług tylko dokonują czynności notarialnych.

Katowice notariusz sporządza akty notarialne i poświadczenia dziedziczenia czy poświadczenia. Notariusz spisze również protokoły oraz może przyjąć pieniądze na przechowanie a także papiery wartościowe. Generalnie notariusz zajmuje się wieloma różnymi kwestiami. Katowice notariusz sporządza i odczytuje teksty aktów notarialnych na przykład:

  • umowy sprzedaży,
  • darowizny,
  • testamenty,
  • pełnomocnictwa,
  • czy ustanowienie hipoteki.

Warto również wiedzieć, iż Katowice notariusz dokonuje również poświadczeń dokumentów. W przypadkach mających uzasadnienie, możliwe jest dokonanie czynności notarialnej poza siedziba kancelarii notariusza, na przykład w szpitalu, w firmie czy nawet w domu. Oryginały aktu notarialnego, które podpisują klienci zostają w kancelarii a strony i inne osoby otrzymują wypisy aktu notarialnego, które mają moc prawną. Wypis jest to kopia oryginału i widnieje na nim podpis notariusza i jego pieczęć. Wszystkie oryginalne papiery po upływie dziesięciu lat notariusz oddaje na przechowanie do sądu rejonowego zgodnie z rejonem siedziby kancelarii.

Warto wiedzieć, że notariusz ma obowiązek zachowania tajemnicy notarialnej, czyli wszystkiego czego dowiedział się w związku z czynnościami i gdy do dokonania czynności nie doszło. Jest to obowiązek prawny, nawet jeśli zostanie odwołany z funkcji notariusza. Tylko sąd może zwolnic notariusza z obowiązku zachowania tajemnicy notarialnej. Jej naruszenie może spowodować poważne konsekwencje prawne, nawet z pozbawieniem prawa do prowadzenia własnej kancelarii. Na pewno notariusz jest zawodem, który wymaga posiadania ogromnej, fachowej i profesjonalnej wiedzy. Ten zawód jest bardzo ceniony w dzisiejszych czasach, dwudziestego pierwszego wieku.

 

Zapraszamy także do przeczytania artykułu: http://www.pisane-przy-kawie.pl/kancelaria-notarialna-w-katowicach-pracuje-intensywnie/