Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?

Przydatne i pomocne

Na zakłady pogrzebowe możemy natknąć się na każdym kroku – zarówno w większym, jak i mniejszym mieście. Prześcigają się one w jakości oferowanych usług, aby jak najlepiej wspomóc rodzinę i bliskich po stracie. Oczywiście oprócz obsługi samego pogrzebu, oferują one inne dodatkowe usługi.

Pracownicy zakładu pogrzebowego bez wątpienia zdają sobie sprawę z tego, jak ciężki okres przeżywają ludzie po stracie kogoś bliskiego. Dlatego właśnie organizują swoją pracę tak, aby zadaniem rodziny było dopełnienie jedynie niezbędnych formalności. Całą resztą jak transport ciała lub jego przygotowaniami do pochówku zajmuje się zakład. 

Przed pogrzebem

Jedną z ważniejszych usług oferowanych przez zakład pogrzebowy jest odbiór i transport ciała zmarłego ze wskazanego miejsca do zakładu funeralnego.  Miejsca te wyposażone są w specjalne sale, w których można usadowić trumnę. Znajduje się tam też rząd kilku ław lub krzeseł. Bliscy mogą w takim miejscu pożegnać się ze zmarłym, złożyć kwiaty i oddać się chwilowej zadumie. Zakłady pogrzebowe wypożyczają również chłodnie, w których przechowuje się ciało do dnia pogrzebu.

Oczywiście bardzo istotną sprawą jest samo przygotowanie ciała. Rodzina nie musi martwić się ani o jego umycie, ani ubranie. Specjaliści z zakładu pogrzebowego wykonają kompleksowe usługi kosmetyczne i poprawki ciała, takie jak: czesanie, mycie, golenie, nałożenie makijażu – w tym zakrycie blizn, sińców – oraz oczywiście ubiorą zmarłego.

Przebieg ceremonii oraz pochówek

Uroczystości pogrzebowe mogą być świeckie lub mieć charakter religijny. Za każdym razem zakład pogrzebowy postępuje inaczej. W przypadku uroczystości religijnej zakład pogrzebowy może przewieźć trumnę z ciałem zmarłego do kaplicy cmentarnej, gdzie odbędzie się tradycyjne czuwanie. Następnie ciało zostaje przetransportowane do kościoła, w którym odprawiona będzie msza za duszę. W drugim wypadku – gdy pogrzeb ma charakter świecki – całość może odbyć się jedynie w obecności urzędnika; często wygłaszana jest wówczas tylko mowa pożegnalna.

Sam pochówek oraz stosowna oprawa na cmentarzu również należy – oczywiście – do obowiązków zakładu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy nierzadko zajmuje się transportem żałobnikiem na samą ceremonię

Dodatkowe usługi

Zakład pogrzebowy może także świadczyć takie usługi jak wykonanie nagrobka lub modernizację istniejącego. Jeśli zachodzi potrzeba międzynarodowego transportu zwłok – w tym wypadku również można liczyć na zakład pogrzebowy. Dodatkowo zakład może zająć się nadaniem nekrologu w prasie.

W samej siedzibie często możliwe jest też przygotowanie wiązanek i wieńców pogrzebowych, wypożyczenie akcesoriów pogrzebowych, a także zakup samych trumien, ksiąg kondolencyjnych, czy też dewocjonaliów oraz obrazków pamiątkowych.

Zakład pogrzebowy potrafi bardzo odciążyć rodzinę po stracie bliskiego i zająć się praktycznie wszystkimi formalnościami oraz przygotowaniami związanymi z pogrzebem. Dobrze jest zatem dokładnie przejrzeć oferty zakładów oraz zapoznać się z ich usługami.

Więcej na: https://jakubisiak.eu/zaklad-pogrzebowy-warszawa-mokotow/