Jaki regał magazynowy wybrać?

Biznes

4285013219_6b2cce05eb_bMeble biurowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego zakładu pracy. Są tak samo ważne jak laptopy, ksera, faksy czy drukarki.  Przecież bez biurka, szafy i krzesła nie da się dobrze zorganizować pracy. Meble mogą być zarówno płycinowe, jak i metalowe. Zdarzają się też połączenia tych dwóch materiałów, najczęściej występujące w biurkach, gdzie blat został wykonany z melaminy, a stelaż z metalu.
Meble metalowe mają szerokie spektrum zastosowań. Mogą zarówno stanąć w biurze, urzędzie, szpitalu, magazynie czy też w warsztacie samochodowym. Wyróżnia się pięć głównych segmentów mebli metalowych – szafy na plany i mapy, szafy kartotekowe, szafy biurowe, szafy ubraniowe – BHP, regały magazynowe. Te ostatnie dzielimy z kolei na regały skręcane oraz regały zaczepowe. Jedne i drugie mogą być wyposażone zarówno w półki metalowe, jak i wykonane z bardzo wytrzymałej płyty MDF.
Najczęściej spotykane są regały magazynowe zaczepowe, w których skład wchodzą cztery profilowane nogi oraz odpowiednia ilość półek z płyty MDF. Do tego należy dodać jeszcze profilowane wsporniki półek, dzięki czemu mają one odpowiednią nośność. Najczęściej nogi i wsporniki wykonane są z blachy ocynkowanej ogniowo. W tym przypadku regał nie jest malowany. Na rynku dostępne są jednak regały magazynowe w różnych wybarwieniach, najczęściej czarne, malowane proszkowo.

Udźwig półek w regałach może mieć bardzo szerokie spektrum. Najczęściej  mieści się w przedziale od 60 do 250 kilogramów. Zdarzają się jednak regały magazynowe o wytrzymałości półek ciężaru równego 500 kilogramów. Występuje to jednak tylko przy opcji skręcanej.
Regały magazynowe zaczepowe są wersją ekonomiczną tego rodzaju mebli. Użytkowane są najczęściej w halach i na magazynach, gdzie przechowuje się lżejsze towary. Są również prostsze w montażu niż wersja skręcana. Ważnym elementem przy zakupie takiego regału jest zwrócenie uwagi czy jest on wyposażony w gumowe stopki, które będą zapobiegać niszczeniu i uszkadzaniu podłogi na magazynie.
Wbrew pozorom regały magazynowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego magazynu. To dzięki nim można w pełni wykorzystać pojemność obiektów, w których się znajdują, poprzez zagospodarowanie pionowej przestrzeni hali. Pozwoli każdemu magazynierowi na sprawne zarządzanie powierzoną mu powierzchnią. Dlatego tak bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego regału. Trzeba wiedzieć, które regały magazynowe najlepiej sprawdzają się w firmie serwisującej opony, a które w firmie spedycyjnej. Od tego wyboru zależy nie tylko jakość pracy, ale też bezpieczeństwo pracowników.