Jak wybrać ośrodek terapii uzależnień, oferujący optymalne warunki leczenia?

Zdrowie

Bez względu na rodzaj uzależnienia, każde w jakimś stopniu stanowi szkodę dla zdrowia osoby, która się z nim zmaga. Nawet jeśli nałóg nie wyrządza krzywdy fizycznej, to stanowi obciążenie dla psychiki. To dlatego specjaliści nie mają najmniejszych wątpliwości, że wszystkie uzależnienia należy leczyć. Na szczęście, znaczna część nałogów jest możliwa do pokonania jedynie przy regularnych wizytach u terapeuty lub psychiatry. W takiej sytuacji znalezienie dobrego specjalisty to już pierwszy krok do sukcesu. Przy właściwej motywacji i zaufaniu do lekarza prowadzącego, z wieloma problemami można poradzić sobie niemal samodzielnie. Niestety, jest również wiele poważniejszych przypadków, w których nie wystarcza nawet leczenie ambulatoryjne, a konieczna jest kompleksowa terapia w zamkniętym ośrodku. Jak znaleźć ten najlepszy, w którym powróci się do zdrowia możliwie w najszybszym tempie?

Najważniejsze cechy dobrego ośrodka terapii uzależnień
Istnieje cały szereg warunków, które powinien spełniać każdy dobry ośrodek leczenia uzależnień. Należą do nich
– wykwalifikowana kadra pracownicza
– profesjonalne wyposażenie
– szeroka oferta terapeutyczna
– kompleksowość prowadzonych terapii
– indywidualne podejście do pacjenta
Każdy z powyższych punktów powinien być bezwzględnie spełniony, by leczenie dawało maksymalne szanse na skuteczny i szybki powrót do zdrowia. Przynajmniej niektóre z zatrudnionych w takiej placówce osób powinny mieć tytuł doktorski i mieć wykształcenie kierunkowe psychiatryczne lub neurologiczne. W ośrodkach tego typu niezbędni są także psychologowie i terapeuci. Wyposażenie powinno pozwalać na profesjonalną opiekę nad pacjentami i zagwarantowanie im pełnego bezpieczeństwa. Należy też upewnić się, że dany ośrodek, tak jak np. Medox- prywatna klinika psychiatryczna, oferuje całościową terapię, dobierając optymalne formy leczenia dopasowane do indywidualnego przypadku, a po zakończeniu terapii, nadal służy fachową pomocą i dalszymi wskazówkami.

Jak wybrać ośrodek najlepszy dla konkretnego pacjenta?
Po wyodrębnieniu profesjonalnych ośrodków proponujących najlepszą opiekę, można przyjrzeć się pozostałym warunkom, jakie w nich panują. Konkretny ośrodek warto dobrać do charakteru pacjenta i indywidualnych potrzeb. Przykładowo, osoby, które wcześniej ceniły sobie aktywny tryb życia, najprawdopodobniej lepiej będą czuły się w miejscu, które pozwoli im odzyskać dawną radość z uprawiania sportu. Dlatego też niektóre ośrodki udostępniają pacjentom siłownię, boisko, sale rekreacyjne. Ludzie ceniący sobie spokój i nie najlepiej radzący sobie w tłumnych miejscach, powinni wybrać ośrodek położony w spokojnej okolicy, na mało zurbanizowanym obszarze. Można też szukać placówki położonej blisko domu. Dla niektórych natomiast, najlepsza będzie zupełna zmiana środowiska i wybór ośrodka jak najbardziej oddalonego od miejsca zamieszkania.