Dlaczego bezpieczeństwo maszynowe jest tak istotne?

Biznes

W dążeniu do uzyskiwania coraz wyższych obrotów np. na terenie konkretnego zakładu produkcyjnego nie można zapominać o tym zagadnieniu. A czasami jest ono traktowane nieco po macoszemu… Dlaczego nie można podchodzić do tej sprawy w ten sposób?

Obecnie można zaobserwować coraz większą rywalizację na rynku. I to w różnych dziedzinach. Wydajność poszczególnych procesów, jak i ich niezawodność, to bardzo ważne wartości. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. M.in. maszynowym. Co warto stosować, by je zwiększyć? Bardzo dużo dobrej jakości asortymentu ma do zaproponowania firma RAControls, która współpracuje z rozmaitymi markami. Są to zaś często liderzy w swoich dziedzinach. Jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa maszynowego, to polecane są m.in. sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix. Dlaczego tak się dzieje? Nowoczesne urządzenia z tej serii gwarantują kontrolę funkcji sterujących i tych związanych z bezpieczeństwem. Co ważne, wszystko odbywa się tutaj w ramach jednego środowiska programistycznego, jak i jednej platformy sprzętowej. Sterowniki Allen-Bradley GuardLogix bazują na procedurach autodiagnostycznych całego sprzętu. Tak samo, jak na oprogramowaniu i sieci (Ethernet/IP CIP Safety). Po to, aby wykrywać ewentualne błędy wewnętrzne. Szczególnie rekomendowane są modele Allen-Bradley GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380. W końcu mają one wysoką moc obliczeniową i wbudowany interfejs Gigabit Ethernet. Na skutek tego (w razie czego) Klient może liczyć na bardzo szybką reakcję, która pozwoli podjąć odpowiednie działania w celu uniknięcia rozmaitych zagrożeń. Co jeszcze warto wiedzieć? Szereg przydatnych informacji znajdziesz tutaj https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.

Nie wiesz, co wybrać? Czasami nie ma opcji, aby odseparować konkretną maszynę od reszty środowiska roboczego i operatora. W takiej sytuacji bardzo przydają się zatem nowoczesne, szybko reagujące kolumny sygnalizacyjne. Są one polecane z wielu względów. Ich działanie jest dobrze widoczne.

Poza tym sprawdzają się one nawet w miejscach, w których nie brakuje hałasu i sporego natężenia decybeli. W takich lokalizacjach nie wystarczy do kogoś krzyknąć, czy go ostrzec przed ewentualnymi zagrożeniami itp. To może okazać się niewystarczające. Choćby z tego względu, coraz większym zainteresowaniem cieszą się kolumny sygnalizacyjne, które składają się z kilku modułów świetlnych. Mają one zaś za zadanie emitować światło w różnych kolorach. Porządne kolumny informują np. o aktualnym stanie pracy konkretnej maszyny (czy linii) poprzez zapalenie właściwego sygnału świetlnego. Tutaj eksperci z RAControls rekomendują zaś szczególnie model Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation.

W jaki jeszcze sposób można zwiększyć bezpieczeństwo na terenie zakładu produkcyjnego, magazynu, hali itp.? Coraz częściej stosowane są bardzo funkcjonalne wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley. Tak samo, jak dobiegometr hhb SafetyMan DT2 (jest to urządzenie mające na celu wykonywanie pomiarów, które dotyczą bezpieczeństwa maszyn pracujących na terenie danego zakładu).