Budowa domów z bali

Budownictwo

576399961_1491106f90_bBudowa domów z bali to zajęcie dla fachowców. Z racji ich rosnącej popularności, coraz więcej firm w Polsce i na świecie zajmuje się tym typem budownictwa, więc na szczęście nie musimy czekać miesiącami na rozpoczęcie inwestycji.

Od piwnic po dach – http://www.domy-kubas.pl/domy-z-bali/

Fundamenty domów z bali muszą być idealnie wypoziomowane, ponieważ w przypadku drewna nie mamy takiej możliwości regulacji i wyrównywania poziomów, jaką dają nam cegły. Niezależnie od tego, czy postawimy na obecność piwnicy, czy fundamenty płytowe i czy zlecimy wykonanie fundamentów firmie, czy zajmiemy się nimi we własnym zakresie, jakość wykonania musi być najwyższa.

Na odpowiednio zaizolowanych fundamentach układa się bale podwalinowe, na których kolejno, jeden na drugim, ustawia się bele stanowiące konstrukcję nośną. Do uszczelniania szczelin używa się pasów filcu, zamocowanych za pomocą zszywacza. Filc pełni dodatkowo rolę izolacji, chociaż oczywiście i tak w Polskich warunkach klimatycznych niezbędne będzie jeszcze ocieplenie domu.

Część bali posiada nawiercone fabrycznie otwory, które służą do wbijania klinów, wzmacniających naroża budynku. Czasami, w zależności od wielkości i rodzaju domu, stosuje się również zbrojenia z metalowych rur. Dodatkową gwarancją, że konstrukcja będzie stabilna i przetrwa długie lata, są stalowe kotły spinające bale.

Pomiędzy ścianami nośnymi montuje się ścianki działowe, oparte na szkielecie belkowym, lub wykonanym z profili stalowych. Na szkielecie montuje się izolację akustyczną, której rolę mogą pełnić włókna drewniane lub wełna mineralna. Całość wykańcza się płytami kartonowo – gipsowymi, cementowo – włóknowymi, lub innym odpowiednim materiałem.

Również stropy pomiędzy piętrami powstają z bali, do których przybija się deski. Na styku belek stropowych i ściennych umieszcza się filcowe podkładki, które pełnią rolę izolacji akustycznej – ma ona zapobiegać przekazywaniem dźwięków ze stropu do ścian.

Ciepło i przytulnie

Ocieplania domów z bali dokonuje się niemal zawsze od wewnątrz, żeby nie zakrywać oryginalnej drewnianej elewacji. Najczęściej stosowanym materiałem jest wełna mineralna o grubości 10 do 15 centymetrów. Układa się ją na szkielecie przymocowanym do ścian, a warstwę ocieplenia pokrywa się następnie folią paroszczelną. Na koniec całość zasłania się płytami, lub deskami.

Zwolenników domów z bali jest wielu, tym bardziej, że jest to technologia nie przewyższająca kosztami budowy domu murowanego, za to efekty widać o wiele szybciej, co jest nieprzeliczalne na pieniądze. Z tego powodu na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się młode pary, które chcą szybko zamieszkać „na swoim”. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na mały, „wiejski” domek, czy okazałą „góralską” rezydencję, nie ulega wątpliwości – domy z bali mają w sobie to coś.

Wpis partnerski: http://www.universum-zycie.pl/domy-energooszczedne-drewniane-producent/